Několik měsíců probíhající spekulace, kdy bude nový model oficiálně oznámen a jaké budou jeho specifikace, jsou u konce. Nový model EOS-1D X Mark II je zde, aby uspokojil jak fanoušky značky Canon, tak především profesionální fotografy.

V první řadě inovace

  • eos1dxmarkii_1

Již na první pohled je vidět, že fotoaparát doznal změn zejména uvnitř svého těla. To nejlepší z designu a ergonomie si totiž odnáší již od svého předchůdce. Obraz je zaznamenáván na plnoformátovém CMOS snímači s rozlišením 20,2 Mpx. Ten umí pracovat ve velmi širokém rozsahu citlivostí ISO 100 - 51 200 a je možné jej rošířit na hodnoty ISO 50 - 409 600. Novinkou je pak také možnost záznamu videa v rozlišení 4K při frekvenci snímkování 60p

Výrobce se soustředil především na rychlost u většiny parametrů. Díky tomu je zrcadlovka osazena dvojicí obrazových procesorů DIGIC 6+, které umožní fotografovat rychlostí 14 sn./s, a to jak ve formátu JPEG, tak v RAWu. V případě formátu JPEG je počet snímků v řadě neomezený, formát RAW si s sebou nese omezení 170 snímků v řadě za sebou. V obou případech je zajištěno automatické přeostřování.

V případě uzamčeného ostření a expozice je možné dosáhnout při živém náhledu rychlosti snímání až 16 sn./s. Pro dosažení této rychlosti je však podmínkou použití karty se standardem CFast 2.0, pro kterou je určen jeden z dvojice slotů. Druhý slot pracuje se standardními CF kartami.

Zaostřování

  • eos1dxmarkii_8

EOS 1D X Mark II je osazen autofokusovým systémem s technologií Al Servo AF III+. Ta by měla vylepšovat citlivost sledování ve scénách s možným náhlým pohybem objektů.

Autofokus využívá 61 ostřících bodů, 21 bodů je křížových. Ostřící body pokrývají rozšířenou oblast hledáčku a fungují i při slabém osvětlení -3EV. Inovací je podpora použití všech 61 ostřících bodů i při nasazení vybraných telekonvertorů a teleobjektivů s třídou světelnosti F8.

Při ostření je použit nový měřící snímač RGB+IR s rozlišením 360 tisíc pixelů. Ten zajišťuje přesnou expozici a vylepšenou detekci objektů. Součástí je také technologi Flicker Detection, která kompenzuje nestálý zdroj světla a umožňuje tak konzistentní výstupy při pořizování snímků i za umělého osvětlení.

Videosekvence

Nová zrcadlovka umožňuje také pořizovat videozáznam v rozlišení 4K (4096x2160 px) a to při různých snímkovacích frekvencích až do 60 sn./s. Standardní full HD video je možné natáčet i ve vysokorychlostním režimu 120 sn./s., díky čemuž je možné pořizovat slow-motion záběry. Z videozáznamu ve 4K je možné dodatečně vybírat a ukládat snímky s rozlišením 8,8 Mpx.

Displej a hledáček

Displej EOS 1D X Mark II má úhlopříčku 3,2" a rozlišení 1 620 000 bodů. Pokrývá 100% snímané scény s pozorovacím úhlem 170o v horizontálním i vertikálním směru. Displej má dotykovou vrstvu a antireflexní úpravu krycího skla.

Hledáček také pokrývá 100% snímané scény se zvětšením 0,74x. Dioptrickou korekci lze nastavit v rozmezí -3 až +1 EV. Matnice je vyměnitelná, nechybí ani závěrka okuláru, která omezuje přístup světla při dlouhých expozicích.

Fotoaparát je osazen GPS jednotkou, která zaznamenává data o poloze snímků. Pro přenos dat je zrcadlovka vybavena ehernetem (RJ45) a USB 3.0. Lze také dokoupit adaptér, který rozšíří možnost přenosu dat o bezdrátový přenos v standardu 802.ac v pásmu 5 GHz.

Tělo je vyrobeno z kombinace plastu a hořčíkové slitiny. Jeho rozměry jsou 158x167,7x82,6 mm a váží přibližně 1340 gramů. Li-Ion baterie by měla vydržet pořízení 1200 snímků. Na pultech obchodů by se fotoaparát měl objevit v květnu 2016.

Galerie

  • eos1dxmarkii_2
  • eos1dxmarkii_3
  • eos1dxmarkii_4
  • eos1dxmarkii_5
  • eos1dxmarkii_6
  • eos1dxmarkii_7

zdroj: DIGIarena.cz


Copyright © 2016 Copytechnik servis KT s.r.o.